מזג האוויר באיסלנד

מהו הזמן הטוב ביותר לביקור באיסלנד? מה מזג האוויר בעונות השונות באיסלנד? מתי אפשר לראות את הזוהר הצפוני?

מהו הזמן הטוב ביותר לביקור באיסלנד?

 מה מזג האוויר בעונות השונות באיסלנד? מתי אפשר לראות את הזוהר הצפוני?מתי אפשר לראות את הפאפינים? מתי השמש של חצות?

אלו הן כמה מהשאלות השכיחות ביותר למטיילים. עם זאת, השאלה הפופולרית ביותר היא 'מתי הזמן הטוב ביותר לבקר באיסלנד?' קצת קשה לענות עליה כי איסלנד מגוונת כל כך בטבע ובבעלי החיים ומזג האוויר שלה כל כך בלתי צפוי. בעוד שהעונות ומזג האוויר באיסלנד משתנים באופן משמעותי לאורך כל השנה, איסלנד היא אחת המדינות המלהיבות ביותר לאוהבי טבע. אפשר להנות מאוד במשך כל 12 חודשי השנה. מזג האוויר באיסלנד בקיץ מיוחד בזכות שמש חצות, ומזג האוויר באיסלנד בחורף יביא את הזוהר הצפוני המדהים; האביב והסתיו מביאים את כל מה שביניהם.

חוויות הזמינות בדצמבר (זוהר צפוני) לא תמיד זמינות ביוני, ולהיפך. בחודש יוני באיסלנד תוכלו לחוות את שמש חצות, לראות פאפין, הטמפרטורות בדרך כלל חמות יותר, אפשר לצאת לקמפינג ועוד. לעומת זאת, מזג האוויר באיסלנד בדצמבר מביא את האורות הצפוניים, סיורים במערות קרח, אורות קסומים של החגים ועוד. אף עונה לא מכילה את כל הפעילויות וההרפתקאות. באמת שיש משהו לכולם בכל עונה.

מזג האוויר באיסלנד

לאיסלנד יש ארבע עונות, אם כי לפעמים זה לא מרגיש ככה. מזג האוויר באיסלנד משתנה כל הזמן. יש ביטוי שגור באיסלנד: 'אם אתם לא אוהבים את מזג האוויר, חכו חמש דקות' זאת כיוון שמזג האוויר משתנה כל הזמן, ביממה אחת יכולות להופיע 4 עונות.

איסלנד נהנית מאקלים מתון בהרבה מהממוצע באזור הארקטי, הודות  ל-”זרם הגולף” הזורם לאורך מערב ודרום איסלנד, ומביא איתו זרם חמים מהקאריביים, שהופך את החורף האיסלנדי לפחות קר מהחורף של המדינות הנורדיות.

סיבה נוספת לחמימות (היחסית) באיסלנד היא שאיסלנד ממוקמת על אחד המקומות החמים של כדור הארץ. איסלנד היא מדינה עם פעילות גיאותרמית מדהימה. היא מלאה במעיינות חמים, גייזרים, בריכות בוץ, הרי געש ורעידות אדמה מדי פעם.

האי הוא אחד המקומות הבודדים בעולם בהם ניתן לראות שני לוחות טקטוניים נפגשים על פני כדור הארץ, מכיוון שהם בדרך כלל נפגשים מתחת לפני הים.

איסלנד מתחלקת לשניים על ידי הלוחות האיראסיות והאמריקאיות. הפער עובר ישירות באמצע הארץ והוא נראה מאוד בפארק הלאומי תינגווליר, שם תוכלו אפילו לצלול או לשנרקל בין שתי היבשות.

בעוד כמה מיליארדי שנים, התנועות הטקטוניות הללו יפצלו את איסלנד לשניים.

אל תיבהלו מהפעילות הגעשית או רעידות אדמה. בכל פעם שהר געש מתחיל להתפרץ, הוא הופך לאטרקציה במקום סיבה לברוח. כל רעידות אדמה הן מינוריות ונדירות מאוד.

עד כה לא נגרם נזק גדול עקב התפרצויות געשיות או רעידות אדמה, למעט כשלים ביבול לפני מאות שנים וכמה טיסות שבוטלו בשנים האחרונות עקב ענני אפר, ההתפרצויות הגעשיות יפות להפליא ויזכירו לך את כוחות הטבע.

מהו ממוצע הטמפרטורות באיסלנד?

למרות שמזג האוויר באיסלנד קריר, הוא עדיין מתון יותר ממה שניתן לצפות!

מזג האוויר ברייקיאויק בימי הקיץ הוא כ-12 מעלות אך ביום חם במיוחד גם עשויה להגיע ל-25 מעלות, בחורף היא נעה בין 1-2 מעלות אך בימים קרים במיוחד יכולה גם להגיע למינוס 10 מעלות.

רייקיאוויק נמצאת בחלק הדרום -מערבי של המדינה, וככל שתגיעו צפונה יותר כך הטמפרטורה תהיה שונה יותר.

העיירה הגדולה ביותר בצפון איסלנד, אקוריירי, מקבלת בדרך כלל ימים חמים יותר במהלך הקיץ אך ימים קרים יותר בחורף ועם כמויות שלגים גדולות ועקביות.

במהלך טיול לאיסלנד בחורף העיירה Isafjordur, שבפיורדים המערביים האיסלנדיים, יכולה לפעמים להיות בלתי נגישה  בגלל שלג כבד.

בידוד זה עקב מזג האוויר קורה לעיירות וכפרים רבים אחרים בפיורדים המערביים ובצפון ומזרח איסלנד.

החורפים האיסלנדיים אינם קרים כמו אלה בקנדה או ברוסיה, או אפילו אלה בניו יורק או במדינות הבלטיות.

טיול באיסלנד באוגוסט יכול להיות חמים, אך לעולם לא תסבלו משרב כמו בישראל. הטמפרטורה הגבוהה ביותר שנרשמה באיסלנד הייתה 30.5 מעלות בשנת 1939, במזרח המדינה

מזג האוויר ביוני – אוגוסט באיסלנד

האם יש משהו קסום ומדהים יותר מאיסלנד בקיץ? האי הקסום בשיאו, יש כל כך הרבה מה לעשות ולראות.

טמפרטורת הקיץ
אז הדבר הראשון שצריך לשים לב אליו הוא שאתייחס לקיץ אדבר על יוני-אוגוסט, זהו חלון קצר. הטמפרטורות בתקופה זו של השנה נעות בין 8-20 מעלות.

מעטות הפעמים כשמזג האוויר באיסלנד בקיץ יכול לנוע בין 18 ל -20 מעלות צלזיוס, אבל זה כל כך סופר נדיר, ולא הייתי מתכונן לזה. הייתי אומר שמזג אוויר בקיץ באיסלנד ביום ממוצע הוא 12 עד 15 מעלות צלסיוס. צריך להשאיר את המכנסיים הקצרים בבית. אף על פי שטמפרטורה זו מרגישה חמה במיוחד אחרי החורף באיסלנד, רוב הסיכויים, במיוחד אם באים מישראל, שזה לא באמת ירגיש כמו קיץ, הוא ירגיש קצת כמו סתיו ישראלי טיפוסי.

שעות היום
שעות היום משתנות מאוד במהלך הקיץ. "היפוך הקיץ" מתרחש ב -21 ביוני ולכן כל יום אחרי זה קצת פחות אור היום. אבל באופן כללי, כמובן, הקיץ הוא הזמן הטוב ביותר לכל אותן שעות אור ארוכות, וזה נהדר למי שמתכנן להיות פעיל ולטייל המון. אם תטייל בחודש יוני באיסלנד, תהנו מ20 עד 22 שעות אור יום. זה אומר שהשמש זורחת תוכלו לעשות כל מה שתרצו גם בשעות הקטנות של הלילה, האיסלנדים בוחרים לשחק "גולף חצות" ומסיימים לקראת הבוקר. ביולי המספר הזה יורד ל -19 שעות בערך. ואז באוגוסט באיסלנד יש כ16 שעות אור. זה משתנה די מהר. עם זאת, גם באוגוסט מזג האוויר מאפשר מספיק זמן להנות ועדיין יש שעות אור רבות יותר מבישראל בתקופה הזו. יוני הוא הזמן בו תוכלו לחוות את שמש חצות. זה בעצם שהשמיים תמיד בהירים וזה אירוע דיי שכיח וכבר לא מרגש לתושבי האזורים הסמוכים לחוג הארקטי. בחצות זה עדיין מרגיש כאילו זה אמצע היום, מטורף.

יתרונות הקיץ באיסלנד
זה די קל, זו רשימה ארוכה כי ברור שיש הרבה יתרונות למזג האוויר בקיץ באיסלנד. אז היתרון הראשון הוא שזה הזמן של שמש חצות או שעות היום הארוכות. אז כמו שדיברנו עליו, הרבה זמן לטייל ולהנות מאיסלנד ללא הגבלה. יתרון ברור נוסף הוא שזה הזמן שבו איסלנד פורחת במלוא פריחתה, הנופים ירוקים ושופעים, הפרחים, העצים, השמש, הכל בשיא צבעו ויופיו. אז אם אתם חושבים על לטייל באיסלנד, זה הזמן בשבילכם.

מזג האוויר באפריל -יוני באיסלנד

בעוד האביב מגיע לאיסלנד בחודשים אפריל ומאי, האיסלנדים דווקא חוגגים את היום הראשון של הקיץ ביום חמישי הראשון אחרי ה -18 באפריל. זהו היום הראשון "הרשמי" של הקיץ וחג ציבורי. זה גם לא כל כך נדיר שיורד שלג ביום זה.

למרות שזה נחשב ליום הקיץ הראשון, יהיה נכון יותר לומר שזהו יום האביב הראשון.

באיסלנד יכול לפעמים לרדת שלג גם במהלך אפריל ומאי, אך באופן כללי, זה הזמן כאשר השלג מתחיל להפשיר בהרים, ומאפשר לפרחי רייקיאוויק והחוף הדרומי שלה לפרוח.

האביב הוא גם כאשר ציפורים נודדות, כמו מיני הפאפינים הפופולריים, מתחילות להופיע באיסלנד.

הפאפינים הראשונים חוזרים באפריל ונשארים עד ספטמבר.

על ציפור אחרת, תלתן הזהב, נאמר שתביא עימה את האביב. אפשר לראות אותן מגיעות לקראת סוף מרץ.

מזג האוויר האביבי ברייקיאוויק יכול להיות כל דבר, החל משלג וגשם, ועד לימי שמש בהירים. הטמפרטורה הממוצעת היא בין 0-10 מעלות.

האביב יכול להיות רטוב למדי בחלק הדרומי של המדינה, אך יבש יותר (וקריר יותר) באזור הצפון, סביב אקוריירי.

המרכז ההררי יכול להיות קר ב -10 מעלות צלזיוס יותר מקו החוף אך הוא סגור לתנועה במהלך האביב.

צבעי הטבע מתחילים לצוץ בתקופה הזו. הדשא אולי עדיין לא גבוה במיוחד או ירוק, אבל צבעם של העלים על העצים מתחיל לחזור.

פרחי האביב מתחילים לצאת מהגינות השונות. ואולי אפילו תראו כמה פרחי אביב פורחים על ענפי עצים.

באופן כללי, סוף החורף מרים את רוחם של אנשים, ויש התרגשות באוויר לקראת הקיץ שנמצא מעבר לפינה.

האביב הוא זמן מצוין לתיירים להגיע לאיסלנד. עדיין אפשר לתפוס את הזוהר הצפוני, מזג האוויר מתון, ועונת השיא עדיין לא החלה, כך שיש פחות תיירים בסביבה והמחירים נמוכים יותר.

כמו כן, יהיה קל יותר למצוא מקומות לינה וזמינות. הקיץ באיסלנד מתחיל בסוף מאי או בתחילת יוני ונמשך עד אוגוסט. זה הזמן הפופולרי ביותר לבקר באיסלנד. שמש חצות מופיעה, כלומר הימים ארוכים להפליא, ואנשים צוברים אנרגיה נוספת.

הימים מתארכים ומתארכים עד ההיפוך, שקורה בסביבות ה -21 ביוני.

לאחר שיזוף הקיץ, הימים מתחילים להתקצר, אך רק בדקה או שתיים בכל יום. השקיעות הופכות לזריחות במופעי צבע מרהיבים שיכולים להימשך שעות.

איסלנד היא גן עדן לצלמים שרוצים ללכוד את הטבע במהלך 'שעת הזהב'.

ימים ארוכים אלה נוחים למטיילים; לעולם לא תלכו לאיבוד בחושך או שתצטרך להגיע ליעד לפני שהלילה יורד.

אין חושך! אל דאגה, עדיין תוכלו לישון. פשוט השתמשו בווילונות או ארזו מסכת עיניים.

רוב הסיורים זמינים במהלך הקיץ. תוכל להנות במיקומים רבים במהלך הימים הארוכים, כולל הרים, קרחונים, הרי געש ומפלים.

הרוחות עלולה להפוך את ימי הקיץ והלילות לקרירים, שכן איסלנד היא מדינה סוערת מאוד.

אם יתמזל מזלכם, תוכלו לחוות ימי קיץ חמימים ודוממים באיסלנד, ואם תהיו ברייקיאוויק תוכלו לראות כיצד העיר מתעוררת לחיים.

שפע של אתרי קמפינג או פסטיבלי מוזיקה מתרחשים באיסלנד במהלך הקיץ, ואנשים רבים בוחרים לטייל ברחבי הארץ ולישון באוהלים.

פסטיבלי מוזיקת הקיץ כוללים את פסטיבל Solstice Secret, פסטיבל Eistnaflug  ואירועים קטנים יותר גם כן.

לקראת סוף יוני או תחילת יולי, חלק מכבישי ההר נפתחים לאחר סגירתם בחורף.

זוהי הפעם היחידה בשנה שתוכל לגשת לעמק המפורסם של לנדמנלאוגאר (אלא אם כן אתה יוצא לסיור חורפי סופר ג'יפים של לנדמנלוגאר) ולעמק תורסמורק.

אז אם אתם חולמים לטייל בהרים האיסלנדיים בנתיבי Laugavegurinn ומסלול הפמוורוודהאלס הפופולריים, למשל, אז יולי או תחילת אוגוסט הם הזמן הטוב ביותר עבורכם.

למה מזג האוויר ה'קל' באיסלנד הוא בלתי צפוי לחלוטין?

אתם יכולים להתעורר ליום שמש יפה, להתחיל להתלבש, וכשתסיימו, תגלו שיש סופת שלג סוערת בחוץ. או שתוכלו לנהוג בעמק עם שמים בהירים, לטייל ופתאום להיכנס לאזור ערפילי וגשום.

ישנם הבדלים קיצוניים במזג האוויר בהתאם למיקום, אם תהיו במישורים האינסופיים, בעמק מוגן או אם תעמדו על ראש קרחון.

האיסלנדים רגילים לשינוי המתמיד הזה במזג האוויר, ואם תזמינו סיור שמתבטל בגלל מזג האוויר, תקבלו לרוב החזר מלא או שתוזמנו ליום אחר.

בכל עונות השנה באיסלנד יש משהו נהדר.

הקיץ הוא עונת השיא של המדינה והזמן הפופולרי ביותר להגיע לאיסלנד.

מזג האוויר באיסלנד בתקופה הזו מתון יותר, הימים ארוכים יותר, וזה זמן מרהיב לביקור. אם אתם מגיעים לאיסלנד בפעם הראשונה, אנו בהחלט ממליצים לעשות זאת בקיץ.

אם אתם מגיעים לאיסלנד בפעם השנייה או השלישית, אנו ממליצים לבדוק את אחת העונות האחרות.

יש אטרקציות שזמינות רק במהלך החורף, כגון הזוהר הצפוני החמקמק ומערות הקרח המרהיבות בקרחונים הרבים של איסלנד.

אם תצאו לטיול חורף באיסלנד אתם יכולים גם למצוא את עצמכם בהרפתקה מטורפת הכוללת ג'יפי על וסופות שלג ולחזור הביתה עם סיפורי טיול קצת יותר מרגשים מהרגיל בעקבות .

ושום דבר לא מנצח את חגיגות השנה החדשה בעיר רייקיאוויק עם מופעי הזיקוקים שלא נגמרים עד השעות הקטנות של הלילה .

אולי יעניין אותך:

חצי האי סנייפלסנס
צוות TourIceland

מערת הלבה – Víðgelmir

צאו לטיול מודרך לתוך מערת Víðgelmir בעזרת שביל הגישה החדש שלנו ומערכת תאורה מתקדמת. טיול מהנה וקל לכל המשפחה.

קרא עוד »
בעלי חיים
צוות TourIceland

פאפין, תוכי הים שאתם חייבים להכיר

איסלנד היא אחת מהמושבות הגדולות בעולם, באביב הפאפין מגיע לקנן באיסלנד, בית הגידול של כ -60 אחוזים מהפאפינים האטלנטיים בעולם. ניתן לראות את הפאפין באיסלנד מאמצע אפריל עד ספטמבר בכל שנה

קרא עוד »

ברוך שובך!