קרחונים

הכירו את הקרחונים באיסלנד

איסלנד, האי הגעשי שנמצא במרכז האוקיינוס הצפון אטלנטי נקרא גם 'ארץ האש והקרח'. הסיבה לכך היא שמדובר בביתם של קרחוני ענק ושל למעלה מ-100 הרי געש, שפזורים באי, חלקם פעילים. לפעמים תוכלו למצוא שילוב של השניים: קרחונים שיושבים על הרי הגעש באיסלנד. בטיול שלכם באיסלנד תוכל ללכת על קרחונים, לרכוב על אופנועי שלג, לטפס על הקרחונים ולבקר במערות קרח מתחת לקרחונים באיסלנד. 

פעילויות קרחונים

הקרחונים באיסלנד מכסים כמה וכמה מהרי הגעש באיסלנד ואת פסגות ההרים. באיסלנד יש כמה פעילויות נפוצות הקשורות בקרחונים: ביקור במערות קרח שנוצרו מתחת לקרחונים, הליכה או טיפוס על קרחונים באיסלנד ורכיבה על אופנועי שלג על קרחונים. במסגרת תכנון טיול לאיסלנד, כדאי לשלב הליכה על קרחונים כיוון שמדובר בפעילות שמתאימה גם לטיול באיסלנד עם ילדים, גם לטיול בגיל הזהב וכמובן לכל מה שביניהם. אחד הקרחונים הנגישים לטיול באיסלנד הוא קרחון בית השמש שנמצא בדרום איסלנד, תוכלו לשלב ביקור בו יחד עם פעילויות כמו החוף השחור, רכיבה על סוס איסלנדי, צפייה בפאפינים וביקור בלגונת הקרחונים.

לגונת הקרחונים​

בדרום מזרח איסלנד תמצאו את Jökulsárlón, אגם תכול, מלא בקרחונים צפים שמקורם בקרחון Vatnajökull, הקרחון הגדול ביותר באירופה. הלגונה נוצרת באופן טבעי ממי קרחונים מומסים והיא צומחת כל הזמן בעוד גושי קרח גדולים מתפוררים מהקרחון שהולך ומתכווץ. לגונת הקרחונים נחשבת ליהלום שבכתר הטבע האיסלנדי, יחד עם החוף השחור הסמוך, חוף היהלומים, שנתחי הקרח המונחים עליו דומים ליהלומים הנוצצים בשמש. הלגונה שופעת בכלבי ים חמודים שנחים על הקרחונים בשמש, בציפורים כמו הבז הארקטי והיא נחשבת לחלק מפארק Vatnajökull, הפארק הלאומי הגדול ביותר באיסלנד והשני בגודלו באירופה.

קרחון Sólheimajökull

בין המישורים הגעשיים של החוף הדרומי, תוכלו למצוא את קרחון Sólheimajökull, קרחון בית השמש, הוא למעשה חלק מהקרחון הגדול יותר Mýrdalsjökull והוא מהווה אזור פופולרי מאוד לטיולי קרח וטיפוסי קרח מכיוון שניתן להגיע אליו בקלות מכביש הטבעת. קרחון Sólheimajökull הוא קרחון איסלנדי מחוספס ומלא קרעי קרח מרשימים, לעתים גם פוגשים בו מפלים, נקיקים ואתם עשויים אפילו להיתקל בכמה מערות קרח טבעיות כשתטיילו בקרחון Sólheimajökull. הקרחון הזה יושב על הר הגעש המפורסם קטלה (Katla) שהתפרץ לאחרונה בשנת 1918. הקרחון שממנו הוא נגזר, קרחון Mýrdalsjökull נמצא צפונית לעיר ויק, העיר המפורסמת בחוף הדרומי באיסלנד. הוא הקרחון הרביעי בגודלו באיסלנד והוא נמצא ממש ליד קרחון Eyjafjallajökull, שהוא השישי בגודלו במדינה. שני הקרחונים ממוקמים בדרום איסלנד.

פעילויות באיסלנד עם קרחונים

פעילויות
צוות TourIceland

Into The Glacier

היכנסו ללב הקרחון במערת הקרח Langjökull. הליכה בתוך הקרחון השני בגודלו באיסלנד היא באמת הזדמנות של פעם בחיים וחוויה שאסור לכם לפספס.

לקריאה »
פעילויות
צוות TourIceland

שייט בלגונת הקרחונים – Fjallsárlón

ב-Fjallsárlón מתמחים בסיורי סירות קטנות שהופכים כל סיור לעשיר ואישי.
Fjallsarlon היא פנינה נסתרת! לגונת קרחונים פחות ידועה, אך היא פשוט מרהיבה.

לקריאה »
פעילויות
צוות TourIceland

סיור למערת הקרח Katla

בקרו במערת הקרח הייחודית הזו מתחת להר הגעש קטלה. סעו בסופרג'יפ וחזו בשילוב עוצר הנשימה של אש וקרח בתוך אחת מתופעות הטבע הנדירות ביותר.

לקריאה »
פעילויות
צוות TourIceland

הליכה על קרחון מ-Skaftafell

קרחון Falljökull הוא חלק מקרחון Vatnajökull ברכס ההרים הגבוה ביותר באיסלנד. בהליכה על הקרחון, תוכלו להשקיף על כל שמורת הטבע המופלאה של Skaftafell, ששימשה לוקיישן לסדרות וסרטים כמו משחקי הכס, בטמן , ג'יימס בונד ועוד סדרות רבות אחרות.

לקריאה »

שאלות נפוצות

בהחלט! ילדים מגיל 8 ומעלה יכולים ללכת על קרחון, מדובר בפעילות ידידותית. ילווה אתכם מדריך מוסמך שיספר לכם כל מה שתרצו לדעת על הקרחונים באיסלנד, ההליכה היא באמצעות נעליים מיוחדות עם דוקרני קרח שמונעות החלקה, אותן תקבלו מהמדריך. בניגוד לטיפוס על קרחון, זו פעילות קלה ולא צריך כושר מיוחד בכדי ללכת על קרחון. 

לא! כשתגיעו לקרחון, המדריכים יציידו אתכם בכל הציוד המתאים: רתמות, קסדות, נעלי דוקרנים שמתאימות להליכה על הקרח, גרזני קרח וכל מה שאתם זקוקים לו.

מערות הקרח, נוצרות כאשר מים מהקרחון נמסים ומשאירים מאחוריהם חללי אוויר. המערות הללו משתנות כל הזמן, פסלי קרח חדשים נוצרים, אחרים נשברים או נמסים, חלקן אפילו נסגרות ואחרות נוצרות. את מערות הקרח אפשר לבקר רק בטיול חורף מלבד מערה אחת בדרום האי שפתוחה כל השנה: מערת הקרח Katla. 

למערות הקרח לא ניתן להיכנס שלא בליווי מדריך: מדי יום יוצאים טיולים מאורגנים למערות הקרח והלבה שברחבי האי, במסגרת הטיולים הללו תצוידו בקסדה, פנס קדמי ובילווי מדריך תוכלו להכיר את התצורות המיוחדות שבתוך המערות הללו. 

ברוך שובך!