לוויתנים

צפייה במרחב בו הלוויתנים חיים, גדלים ומגדלים את צאצאיהם היא חוויה שחבל לפספס בטיול באיסלנד. לווייתנים הם יונקים ימיים גדולים, שמספר ציביליזציות, כולל איסלנדים, צדו אותן מאז 875 לספירה. כיום הוטלו מגבלות רבות על ציד לווייתנים, והענקים העדינים של האוקיינוס ​​נתפסים יותר כאטרקציה תיירותית, אפשר לצאת לשיט לוויתנים באור או בחושך. 

הלווייתנים באיסלנד

זרמי הים הקרים והחמים, המשתלבים בפיורדים הרדודים של איסלנד, הופכים את המים הטריטוריאליים האיסלנדיים לכר פורה למחייה של יונקים ימיים ודגים. איסלנד שופעת במינים של לווייתנים, הסיכויים לראות סוגים מסוימים של לווייתנים בטיול לווייתנים משתנים בהתאם לנמל . עם זאת, לוויתן מינק הוא ללא ספק בעל החיים הנפוץ ביותר וניתן לראות אותו ברחבי איסלנד לאורך כל השנה. לצפייה בלוויתנים בקיץ יש יתרון ברור על פני החורף, הרבה יותר נעים לשהות על הסיפון, ובטח ובטח בסירת זודיאק, כאשר המים רגועים, השמיים בהירים והרוחות אינן מנשבות. אבל חשוב לזכור שבאיסלנד, גם בקיץ עלול לצוץ מזג אוויר חורפי. הגשם לא צריך להרתיע אתכם מלצאת לטיול לוויתנים כיוון שילבישו אתכם במעילים וכובעים נגד מים ותוכלו להיות מוגנים. אבל – לא מומלץ לצאת לטיול לוויתנים כשיש רוחות חזקות.

לווייתני מינק

לווייתני מינק הם הלוויתן הגדול הנפוץ ביותר במימי איסלנד, כאשר רבים נודדים לאיסלנד לאורך הקיץ ומעטים מהם נשארים בסביבה גם בחודשי החורף. הם נחשבים לקטנים בהשוואה למינים אחרים אך עדיין יכולים להגיע לאורך של תשעה מטרים. הם בדרך כלל ביישנים למדי, אך הודות לכך שהם רבים, ניתן לראות אותם באופן קבוע כמעט מכל נמלי הצפייה בלוויתנים, כולל רייקיאוויק.

לוויתנים גדולי סנפיר

לווייתני humpback whale – בעברית – לוויתנים גדולי סנפיר, מגיעים גם הם לאיסלנד במהלך חודשי הקיץ. שלא כמו לווייתני מינק, הם דווקא אוהבים להתקרב אל הסירות ולפלרטט עם בני האדם הצופים בהם. הלוויתנים הללו הם בעצם הדיוות מחפשות תשומת הלב של עולם הלוויתנים. מקובל לראות אותם בסיורים של צפייה בלווייתנים, פורצים, מטיחים בזנבם ומקפצים (עד כמה שהם יכולים להתרומם..).

לוויתנים קטלנים

האורקות (הלוויתנים הקטלניים) הן מין הלוויתנים (יש שיאמרו שהם סוג של דולפין ענק) הגדול בעולם. כ-5,000 מהם חיים ברחבי איסלנד לאורך כל השנה, ומתקרבים לחוף במהלך חודשי הקיץ. אם יש לכם הרבה מזל, האורקות, או לווייתנים קטלניים, יכולים להופיע לפתע בטיול שלכם. אך אל תצפו להם יותר מדי כיוון שלא קל למצוא אותם כמו מינים אחרים, הם אינם נוטים להישאר באותו אזור לאורך זמן. ובכל זאת – אם תחזו בהם מצפה לכם מופע מרהיב, גם בשל גודלם ויופיים וגם כיוון שהם אקרובטים לא קטנים.

מה חשוב לדעת על טיול לוייתנים באיסלנד?

באיסלנד ישנם מספר סוגים של טיולי לוויתנים: טיולי לוויתנים שמשלבים גם צפייה באורות הצפון, או לחלופין טיולים שמוארים בשמש של חצות בקיץ (כשיש שמש באיסלנד כמעט לאורך כל היממה). סיורי הלוויתנים בדרך כלל יוצאים מרייקיאוויק, הוסאוויק, דאלוויק ואקוורירי שבצפון במהלך כל השנה.

לכל תצפית על לווייתנים יש את המאפיינים שלה, במזג אוויר רגוע תוכלו לקחת סיור בסירה גדולה, היתרונות שלה היא שהעלות זולה יותר והתחושה בה על הים יציבה יותר מאשר בסירה הקטנה. אך במידה ואתם מחפשים להתקרב יותר ללווייתנים, וחובבי מהירות אנחנו ממליצים על סירת הזודיאק, היא מהירה יותר, מתקרבת בקלות רבה יותר ללויתנים וחווית הצפייה בה היא הרבה יותר עוצמתית.

פעילויות באיסלנד עם לוויתנים

פעילויות
צוות TourIceland

שייט לווייתנים מרייקיאוויק

הנמל של ריקיאוויק הוא מיקום נוח במיוחד לצאת ממנו לשיט לוויתנים. אם אתם בעיר הבירה של איסלנד ומחפשים מה לעשות – מה טוב יותר מלראות לוויתנים במרחב הטבעי שלהם?

לקריאה »
פעילויות
צוות TourIceland

שייט לווייתנים מדאלוויק

במהלך שני העשורים האחרונים, איסלנד הפכה לאחד מיעדי הצפייה בלוויתנים המובילים באירופה.
זרמי הים הקרים והחמים, המשתלבים בפיורדים הרדודים של איסלנד, הופכים את המים הטריטוריאליים האיסלנדיים לכר פורה למחייה של יונקים ימיים ודגים.

לקריאה »
פעילויות
צוות TourIceland

שייט לוויתנים מאקוריירי

במהלך שני העשורים האחרונים, איסלנד הפכה לאחד מיעדי הצפייה בלוויתנים המובילים באירופה. צפייה בלוויתנים במרחב בו הם חיים, גדלים ומגדלים את צאצאיהם היא חוויה שאסור לפספס בטיול באיסלנד. הנמל של אקוורירי, בירת צפון איסלנד, הוא אחד מהנמלים המרכזיים מהם יוצאים טיולי שיט לוויתנים.

לקריאה »
פעילויות
צוות TourIceland

שייט לוויתנים מהוסאוויק

הנמל של הוסאוויק (Husavik) בצפון איסלנד הוא הנמל הכי מוצלח לצפייה בלוויתנים. כמעט בכל סיור לוויתנים שיוצא מהאזור הזה – אפשר לפגוש בלוויתנים. בנוסף, באזור הזה מסתובב לו במהלך הקיץ הלוויתן הכחול, החיה הכי גדולה בטבע, שיכולה להגיע ל-33 מטרים ו-200 טונות (!!!).

לקריאה »
מידע
צוות TourIceland

שייט לוויתנים – עצות זהב לפני שמזמינים

שייט צפייה בלוויתנים האוקיינוס האטלנטי הוא אחת החוויות המרהיבות וזו הזדמנות באמת נדירה לראות את היונקים המופלאים הללו במרחב המחייה שלהם בטבע.
אבל לפני שאתם רצים להזמין כרטיסים לשייט, וכדי שבאמת תוכלו להנות מהחוויה, חשוב שתיקחו בחשבון כמה נתונים, שמנסיוננו יכולים להפוך את החוויה לחלום או לסיוט:

לקריאה »

שאלות נפוצות

כן! שיט הלוויתנים באיסלנד יוצא מהנמלים בריקיאוויק, הוסאוויק, דאלוויק ואקוורירי במשך כל השנה. בחורף אפשר לצאת לשיט שמשלב לוויתנים וציד אורות צפון. רק צריך לקחת בחשבון שגם הלוויתנים וגם אורות הצפון לא מובטחים. אם כי, בנמל בהוסאוויק הסיכוי לראות לוויתנים הוא גבוה מאד. מומלץ מאד לצאת לשיט כשיש מינימום רוחות, הגשם לעומת זאת בדרך כלל לא מפריע לצפייה בלוויתנים, במיוחד בסירות הגדולות. 

הצפייה בלוויתנים אף פעם לא מובטחת, אבל הנמל בצפון איסלנד, בעיירה הוסאוויק (Husavik) נחשב לנמל עם אחוזי הצפייה הטובים ביותר בלוויתנים באיסלנד. 

במסגרת טיול לוויתנים באיסלנד, יש שני סוגי שייט נפוצים: שייט בספינה גדולה, של כ-80-150 אנשים, שיט זה מומלץ למי שחוששים מהגלים ותנודות בים. החיסרון הוא שמדובר בספינות שבהן רואים את הלוויתנים מרחוק.

הסיור השני הוא בסירה מהירה – RIB, סירה שדומה לזודיאק, יכולים להיכנס בסירה עד כ-30 איש, והיא מגיעה קרוב מאוד ללווייתנים. בגלל שהיא כל כך זריזה היא יכולה לעבור במהירות מאזור לאזור ברגע שמבחינים בלווייתנים, לכן הסיכוי לראות בסירה הזו לוויתנים גדול יותר. עם זאת, העלות של סירות הזודיאק היא בדרך כלל גבוהה יותר מעלות הסירות הגדולות. 

במידה ואין יותר מדי רוחות והפלגתם לדרככם, דעו שככל שאתם מתרחקים מהיבשה, יהיה לכם יותר קר ותהיו חשופים יותר לרוחות. אתם אמנם יכולים לדמיין שאתם ויקינגים וזה לא מה שישבור אתכם, אבל להיות 3 שעות בחוץ בקור זה לא קל – זה קר. מניסיון. לכן חשוב להיות לבושים היטב, כולל כפפות, צעיפים לצוואר וכובעים להגנה על האוזניים. 

ברוך שובך!