שועל ארקטי (ידוע גם בתור שועל שלג או שועל הקוטב)

השועל הארקטי - המכונה גם שועל שלג או שועל קוטב - הוא טורף במשקל של 3 עד 5 ק"ג, הבולט בפרוותו הלבנה, החומה או השחורה, הוא מצוי בשפע בפיורדים המערביים.
כמה שועלים ארקטיים חיים באיסלנד? איך הגיעו לחיות באי? מה הם בתי הגידול האופייניים שלהם וכיצד תוכל לזהות אותם? היכן באיסלנד תוכלו ללמוד עליהם ואפילו לצלם אותם? המשיכו לקרוא כדי לגלות כל מה שצריך לדעת על היליד המקומי היחיד של איסלנד, השועל הארקטי. כיונק היליד היחיד של איסלנד, היצור הזה היה גם ברכה וגם קללה על האוכלוסייה המקומית, ולעתים קרובות טרף תרנגולות, כבשים צעירות ואפילו חפר את דרכו אל בתי התושבים. כל אותו הזמן, הפרווה והבשר שלו סיפקו חמימות ותזונה בעת קשיים מתמשכים. לאף יונק אחר אין קשר אותנטי כזה לאי.

ביולוגיה

צבע הפרווה של שועל שלג משתנה כך שהוא משקף את העונות החולפות; זה נכון במיוחד לגבי שועל הקוטב שחי באיסלנד, שם רק שליש יעטה פרוות חורף לבנה. שני השלישים הנותרים יהפכו לחומים ואפורים במהלך החורף.

הגנה צפופה ופרוותית זו מספקת לשועל יתרון עצום כנגד הקור, כאשר הטמפרטורות צריכות לרדת עד 50 מעלות צלזיוס מתחת לאפס, לפני שהחיה מתחילה להראות סימני אי נוחות גלויים.

באיסלנד אין טורפים טבעיים שמעיימים על שועל הקוטב, למעט בני אדם; במקומות אחרים, היצור נרדף על ידי דובי הקוטב, בן דודו – הכלב, השועל האדום ואפילו נשר הזהב.

איפה אפשר לראות שועל שלג?

שועל שלג הוא היונק היבשתי היחיד של איסלנד, כלומר היונק היליד היחיד במדינה. כל השאר – הבקר, הכבשים, האיילים והסוסים – הובאו לאי בכוונה על ידי המתיישבים המוקדמים (או, במקרה של הצבאים, סוחרים מהמאה ה -18 שניסו ללא הצלחה להקים תעשיית חקלאות בשר צבי).

אף על פי שנראה כי בעלי חיים אלה הם "איסלנדיים יותר", שועל ארקטי הוא שהיגר לאדמות הללו תחילה.

שועל הקוטב הגיע לאיסלנד בסוף עידן הקרח האחרון, כשהוא חוצה את הים הקפוא מיבשת סקנדינביה וגרינלנד.

בכל הנוגע לצפיפות האוכלוסייה, הביולוגים מחפשים היכן נמצאים המספר הגדול ביותר של ציפורים באי. זה יהיה בפיורדים המערביים, שם צוקי ציפורים ענקיים ודרמטיים מציעים עבור שועל שלג סעודה של ביצים ובשר טרי. Hornstrandir הוא מקום בולט במיוחד, בהתחשב בעובדה הבאה – שועל ארקטי הוא מין מוגן כאן, הם חופשיים לשוטט ולצוד ללא התערבות אנושית.

מהם האיומים על שועל ארקטי?

המעקב אחר אוכלוסיות שועל שלג באיסלנד החל בשנת 1979. עד 2010 אוכלוסיית המינים עלתה בהתמדה, מכ -2000 שועלים בתחילת הסקר לכ -10,000. אולם משנת 2010 הביולוגים החלו להבחין בירידה פתאומית של 32% במספרים.

מה שיוצא דופן במיוחד הוא איך האוכלוסייה ההולכת ופוחתת אינה מתאימה למגמה הטבעית; אוכלוסיות בעלי חיים לרוב יעלו וירדו מדי כמה שנים בערך, בהתאם לבית הגידול ולמחסור המזון.

זה לא מצביע על כך שמספר האוכלוסייה עדיין הגיע לרמה קריטית; שועל הקוטב מסווג ב"דאגה פחותה" על ידי גורמים לשימור חיות הבר, כלומר אין איום על הכחדה קרובה.

מרכז שועל הקוטב - מה זה?

מרכז שועל הקוטב הוא ארגון ללא מטרות רווח שהוקם ב -15 בספטמבר 2007 בכפר הדייגים Suadasvik שבפיורדים המערביים של איסלנד. המרכז משמש כמכון מחקר ותערוכת היסטוריה טבעית, המקדמת עבודת שטח אקדמית ושיטות תיירות אקולוגיות בת קיימא. מרכז השועל הארקטי, שעובד לצד מדענים, מומחי טיולים, אמנים ומומחי תקשורת, הוא המוסד היחיד בעולם המוקדש כולו לשימור והגנה על יונק היבשה הראשון של איסלנד.

אולי יעניין אותך:

לוויתנים
צוות TourIceland

שייט לווייתנים מרייקיאוויק

הנמל של ריקיאוויק הוא מיקום נוח במיוחד לצאת ממנו לשיט לוויתנים. אם אתם בעיר הבירה של איסלנד ומחפשים מה לעשות – מה טוב יותר מלראות לוויתנים במרחב הטבעי שלהם?

קרא עוד »
דרום איסלנד
צוות TourIceland

סיור למערת הקרח Katla

בקרו במערת הקרח הייחודית הזו מתחת להר הגעש קטלה. סעו בסופרג'יפ וחזו בשילוב עוצר הנשימה של אש וקרח בתוך אחת מתופעות הטבע הנדירות ביותר.

קרא עוד »

ברוך שובך!