אזורים באיסלנד

האזורים באיסלנד נראים לעתים כמו מדינות שונות לחלוטין, ובכל אחד מהם אפשר לבלות ימים שלמים בין הרי געש, קרחונים, מפלים ותצורות של לבה. ובכל זאת, לכל אזור יש את הייחודיות שלו ויש תופעות טבע, תצורות טבע ונופים קצת שונים. כל אזור כזה יכול להוות קרקע פורייה לכמה ימי טיול מדהימים, או לביקור של יום-יומיים בלבד כחלק מטיול המקיף את האי כולו.

רייקיאוויק והסביבה

רייקיאוויק, בירת איסלנד, היא עיר צבעונית, אומנותית, השוכנת ליד הנמל ומציעה פיש אנד צ׳יפס לצד מסעדות יוקרה. יש בה היצע קולינרי מרשים מאד, חיי לילה שוקקים, מוזיאונים והופעות. בריקיאוויק יש מפרץ שממנו אפשר לצאת לשייט לוויתנים והיא במרחק נגיעה משפע של אתרי טבע, מפלים, מערות וחוויות איסלנדיות נוספות. שדה התעופה הבינלאומי נמצא במרחק של 40 דקות מריקיאוויק, בחצי האי רייקיאנס. האזור התפרסם לאחרונה בגלל התפרצות הר הגעש באיסלנד, כיוון שמעולם לא התפרץ הר געש כל כך קרוב לעיר הבירה, באזור כה נגיש לביקור.  בחצי האי רייקיאנס, לצד הר הגעש ושדה התעופה תמצאו גם את ספא הלגונה הכחולה ותוכלו גם לפגוש אדמה געשית מבעבעת באזור Krysuvik, לראות מצוקים יפהיפיים, חופים שחורים, שדות לבה ולקבל טעימה ראשונה מאיסלנד. 

דרום איסלנד

בדרום תוכלו לטייל בשמורות טבע ענקיות, ללכת, לטפס או לנסוע על קרחונים, לתצפת על פאפינים, לטפס על הרי געש ולבקר במערות קרח. האזור הדרומי של איסלנד שופע במפלים, בפעילות גיאותרמית, בהרים, עמקים ונהרות, וכמובן - אפשר לפגוש בו את קרחון Vatnajökull, הקרחון הגדול ביותר באירופה. הדבר הראשון שתבחינו בו באזור זה הוא שדות הלבה הרבים המקיפים אתכם, לעתים מכוסים בירוקת, לעתים בשלג, תלוי בעונה. בדרככם תפגשו תצורות לבה יפהיפיות, חופים ומצוקים. תוכלו לבקר גם בטיול מעגל הזהב.בדרום נמצאים החוף השחור, חוף שכולו לבה געשית ולגונת הקרחונים - אגם קרחוני הקרוב לחוף, בו תוכלו לראות שברי קרחונים ענקיים צפים על המים וסביבם כלבי ים חמודים. באזור דרום מזרח נמצא הפארק הלאומי Skaftafell, שמורת טבע יקרת ערך ומיוחדת, שבה מקפידים לשמור על הטבע והחי.

המרכז ההררי של איסלנד

המרכז ההררי של איסלנד פתוח רק בחודשי הקיץ, בדרך כלל בין יוני לספטמבר, לעתים יותר או פחות, כיוון שבברוב השנה הוא רוחש וגועש בנהרות שוצפים ושלג כבד. אך בתקופת הקיץ, מדובר באחד המקומות היפים ביותר לביקור. המרכז ההררי אינו מיושב ויש בו נופים פראיים במיוחד: אחד הטיולים המומלצים הוא לשמורת לאנדמנלאוגר, שמורה עם הרים צבעוניים שנוצרו בעקבות התפרצויות געשיות חוזרות בהן יצאה לבה מקרום כדור הארץ ובמשך עשרות אלפי שנים יצרה הרים עם שכבות בצבעים שונים. השוני בצבעים הוא בהתאם לסוג המינרל בכל התפרצות. באזור הזה יש מעיינות חמים טבעיים, מפלים, נחלים ומסלולי טבע מרהיבים. שמורה נוספת ויפהיפיה במרכז ההררי היא שמורת ת’ורסמורק או בתרגום מילולי “היער של ת׳ור” (Þórsmörk), תוכלו לראות בטיול זה קרחונים והרי שולחן מרשימים. בשמורה יש מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות וגם טרק מאד פופולרי בשם לויגאווגור שאורך כארבעה ימים.

מזרח איסלנד

נופים מרהיבים, כפרי דייגים פסטורליים, פיורדים, מצוקי לבה עצומים המכוסים ירוקת, שדות לבה, מערות לבה, וקניון אדיר ממדים, אחד ומיוחד, שפשוט אסור לפספס אותו בביקור באיסלנד. אחד ההרים היפים (והמצולמים) ביותר באיסלנד נמצא במזרח ושמו הוא Vestrahorn, כשתגיעו אליו - תבינו מדוע הוא זכה לכל כך הרבה תמונות. במזרח, הנסיעות לעתים ארוכות אך פסטורליות, תוכלו לעצור בכפרים יפים בצדי הדרך וליהנות מהשקט שמאפיין את איסלנד בדרכים. במזרח איסלנד שוכנות עיירות ציריות כמו Seyðisfjörður ו-Djúpivogur. תוכלו לטייל בין החוות הרבות שמשקיפות על הפיורד, לפגוש סוסים, כבשים, ולעתים גם כלבי ים.

צפון איסלנד

בצפון איסלנד תמצאו את המפל עם הזרימה הכי חזקה באירופה - מפל Dettifoss ואת מפלי האלים המרשימים. תוכלו לטייל בין מכתשים רבים של הרי געש רדומים, ולבקר בשדה גיאותרמי המורכב מבורות מלאים בוץ מבעבע ורותח ולראות תצורות לבה מיוחדות שנוצרו באופן טבעי בהתפרצויות הרבות שעברו על האזור. ב-Myvatn תוכלו להתרשם מהאדמה המבעבעת ולטבול במעיינות החמים, בבירת הצפון Akureri שופעת בטיולי לוויתנים, טיולים מרהיבים בטבע, נהרות ומפלים. האזור הזה מאופיין בצבעי ירוקים ופסטורליים במיוחד בתקופת הקיץ ובשלג רב בתקופת החורף. בין אם אתם אנשים של ראפטינג, של סקי או של שיט לוויתנים, אין ספק שיהיה לכם מה לעשות בביקור בצפון איסלנד.

מערב איסלנד

חצי האי סנייפלסנס נמצא במערב האי, במרחק של כשעתיים נסיעה מרייקיאוויק ושם אפשר לראות את הר Kirkjufell. ההר המפורסם של המערב שמתנשא לגובה של 463 מטרים. יש שיאמרו שהוא בצורת פירמידה, או חרוט, ויש שקוראים לו ״הר הכנסייה״. איך שלא תקראו לו - הוא אחד ההרים הגבוהים והמרשימים ביותר באיסלנד. באזור זה נמצא גם הקרחון Snæfellsjökull והפארק הלאומי הקרוי באותו השם. בחצי האי אפשר ללכת על קרחונים, לחקור מערות לבה קדמוניות של הרי געש רדומים, לפגוש כלבי ים, לטייל בחופי ים שחורים ולפגוש את מפלי Hraunfossar, ״מפלי הר הגעש״ - מפלים הזורמים מתוך הלבה לתוך נהר תכול.

הפיורדים המערביים

הפיורדים המערביים משתרעים על פני למעלה מ-20,000 קילומטרים ותמצאו שם מאות בודדות של אנשים. המרחקים בין עיר לעיר גדולים מאד, מה שהופך את חווית הטיול באזור למאד מיוחדת - בשל השקט, השלווה והנופים הבתוליים. בשל המרחקים הגדולים מנקודה לנקודה, מומלץ להקדיש לפיורדים לפחות 3 ימי טיול ולהתמסר לשמורות הטבע, לחיפוש אחר השועלים הארקטיים, לעיירות הקטנות, לצוקי הענק וליופי המרהיב של המקום המרתק הזה. זהו המקום האולטימטיבי לטייל בטבע הפראי, לעשות טרקים ארוכים, לצפות בפאפינים וציפורים בקיץ ולהנות מחופים וצוקים מרהיבים.

ברוך שובך!